Talih oyunlarından elde edilmiş kazanç dinimize nazaran haram mıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Neticesinin nasıl sonuçlanacağı belli olmayan bir şeye bağlanıp kolayca malı elden çıkarmak yada bu yoldan zahmetsizce para kazanmak haramdır. İskambil, tavla vs. ile kumar oynayan kimseler neticede kimin kazanacağı belli olmayan bir oyuna bağlanarak para veriyor yada bu şekilde zahmetsizce para kazanıyorlar. Toto ve piyangoda da aynı durum mevcuttur. Oyuna iştirak etmek suretiyle verilen paraların bir kısmı oyunu yönetim eden kuruluş tarafınca alınıyor. Diğeri iştirakçiler içinde meydana getirilen çekiliş neticesinde kazanan bir kaç kişiye yada totoda olduğu benzer biçimde tahmini isabetli çıkan bir kaç iştirakçiye dağıtılıyor.

Cahiliye devrinde müşrik Arapların da bu günkü piyangoya benzeyen bir kumarları vardı ki bununla övünç duyarlardı. Örneğin: Bir deve keser, 28 hisseye ayırırlardı. İştirakçiler devenin parasını verir ve aralarında çekiliş yapılmış oldu. On tane okları vardı. Bunlardan üçü boş, yedisi dolu idi. Bu oklar bir torbaya doldurulur ve güvenilir bir şahıs her iştirakçi namına bir kura çeker, boş çıkanlar hisse alamaz, dolu çıkanlar da hisselerini fakirlere verirlerdi. Dinimiz bunu kumar sayarak yasaklamıştır. (Muhammed Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’an Dili, c: 1, s. 764-765)

Hayır cemiyetleri yada insanî gayeler adı altında da olsa kumar ve piyangoya müsaade etmek mümkün değildir. Bu, dans, bale ve çıplak mankenlerin defilesi ile toplanan yardımlara benzer. Amaç iyi ise de kullanılan araç yanlıştır. Dinimizde kötülüğü önlemek, iyiliği elde etmeğe tercih edilmiştir. Bu, İslam hukukunda “Def-i mefâsid celb-i menâfi’den evlâdır” prensibiyle kökleştirilmiştir. Doğrusu “kötülüğü gidermek çıkar elde etmekten ilkin gelir” anlamına gelir.

Binaenaleyh loto, toto, piyango benzer biçimde oyunlara cevaz vermek dinimize nazaran mümkün değildir.

Talih oyunlarının hükmü ile ilgili olarak aşağıdaki bağlantılarda bulunan cevaplarımızı da incelemenizi tavsiye ederiz:

www.fetva.net/kumar/iddaa-sayisal-piyango-vs-gibi-sans-oyunlari-oynamak-haram-mi.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/milli-piyango-bileti-almak-caiz-midir.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir