Tanrı ayrıntılarla uğraşmaz, düşüncesinin sebebi nedir?

"Benim tahayyülümdeki tanrı; milletin saçıyla başıyla, kılığıyla kıyafetiyle, yediğiyle içtiğiyle, insanın cinsel ilişkisiyle... uğraşmaz. Böyle tanrıya da tanrı değil ancak insanın kendine edindiği ilahi zabıta derim." Bu ve benzeri düşünceler neyden kaynaklanmaktadır? Bu düşüncelerin yanlış olduğuna dair mantıklı bir görüş veya kanıt öne sürebilir misiniz? 


Sual Detayı

“Benim tahayyülümdeki tanrı; milletin saçıyla başıyla, kılığıyla giysisiyle, yediğiyle içtiğiyle, insanoğlunun cinsel ilişkisiyle… uğraşmaz. Bu şekilde tanrıya da tanrı değil sadece insanoğlunun kendine edinmiş olduğu tanrısal zabıta derim.” Bu ve benzeri düşünceler neyden meydana gelmektedir? Bu düşüncelerin yanlış olduğuna dair mantıklı bir görüş yada kanıt öne sürebilir misiniz? 

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Allah’ın yüceliği karşısında güneş ile bir saç telinin farkı yoktur.

Her sıfatıyla müteal ve münezzeh olan Allah Teala’nın tahayyül ile ya da tahayyülde bulunduğunu sanmak, inanç olarak bir zihin tanrısına haiz olunduğunu gösterir.

adsense

Zihin tanrısını ya da putunu besleyen ana kaynak da şişmiş bir ego ve ben merkezli bakış açısıdır.

Âlemlerin rabbi olan Mevla Teala her bir varlığa onun vücudunu,  şeklini, yaşam zinciri içindeki yerini, rızkını, ömrünü, tüm tavır ve hallerini kuşatan çevresini lütfeder. Aksi takdirde kolay bir bitkinin güneşe, bulutlara ve toprağa sözünün geçtiğini ya da insanoğlunun tüm evreni kendi yaşam şartları için uygunlaştırdığını kabul etmenin saçmalığı ile baş başa kalınır.

Aynı şekilde Rabbimiz irade sahibi bir varlık olarak insanoğlunun toplumsal yaşamı ve kendi mutluluğu için lüzumlu bazı kısıtlamaları bildirmiştir. Bunlar genelin yanında son aşama azdır. 

Üstelik bu engellemeler inanç ve tasdikten sonrasında gelmektedir. Bunların farzıyetini inkar etmemekle birlikte insan doğasından meydana gelen dikkatsizlik ve aykırı davranışlar da tövbe şartı ile af edilmektedir.

Artan sapıklıklar, hanım – adam ilişkilerinde insan doğasını hiçe sayan davranışların neticesinde büyük ziyan olan hanımefendiler, çocuklar, aile kurumunun değersizleşmesi, egoist ve hayvanlarda bile olmayan bir tüketiciliğin yaygınlaşması ile sürüklendiğimiz felaketler göz önüne alındığında bir kısım ve oldukça azca olan yasakların ne kadar mühim bir saygı ve duruş mesafesi sağlamış olduğu anlaşılacaktır.

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

muhayyel genç tarafınca Pa, 19/05/2019 – 20:01 tarihinde gönderildi

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tanrı ayrıntılarla uğraşmaz, düşüncesinin sebebi nedir?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.