”Tanrı Parçacığı” nedir? Her şeyi maddede aramak doğru mudur?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Maddenin yapıtaşları olan elektron ve nötrino şeklinde atom altı parçacıklar adları ‘parçacık’ olmasına karşın daha ziyade dalga özelliği gösterirler ve onlara bir yer isnat edilemez. Adeta aniden belli bir dağılım prensibine bakılırsa oldukça yerdedir. O yüzden atom altı dünyada kesafetten ziyade letafet şu demek oluyor ki nuraniyet hâkimdir.

Maddenin varlığının kaynağının nurani bir Yed-i Kudret’in ihtizazatı olduğu dikkate alınırsa o mikro- kâinatta nuraniyetin esas olması {hiç de} şaşırtıcı değildir. Sorun, parçacıkların açıkça gözlenen letafetinde değil, akılların kesafetindedir. Kısaca, her şeyi maddede arayanların akılları madde ile iyice yoğunluk kazanmış, şu demek oluyor ki iyice maneviyattan uzaklaşarak katılaşmış olduğundan, manevî âlemdeki nuraniyet tecellilerini görememektedirler.

 Kâinatın en temel yapıtaşı olduğu öne sürülen ve CERN’deki ışık hızına yakın hızlarda çarpıştırılan parçacıklarla meydana getirilen deneylerde gözlemlenmesi ümid edilen Higgs parçacığına bilim dünyasında vicdanlara yansıyan bir mana olarak ‘Tanrı parçacığı’ isminin verilmesi de manidardır. Nuraniyetten gelmiş olarak kesafete yönelmiş bu şekilde nim-nurani bir parçacığı gözlemlemek ve hele onu anlamak oldukça nurlanmış bir aklı gerektirmektedir.

Hemen hemen aynı anda iki delikten birden geçen elektronun sebep olduğu kafa karışıklığını giderememiş parçacık fizikçilerinin işi hakkaten zor olsa gerek. Bir ihtimal nuraniyetten gelen bu parçacık birçok aklın nurlanmasına sebep olacaktır.

Parçacıkların tarlası olan nurani kaynaktan uzaklaştıkça ve parçacıklar birleşip daha büyük parçacıklar ve demir şeklinde ağır atomlar oluştukça yoğunluk peyda olmakta ve süre ve mekân sınırlamalarının söz mevzusu olduğu şahadet âleminin kuralları hükmetmeye başlamaktadır. 

Merhaba ve {dua} ile…
KuraniKerimde.com

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions