Tayy-i mekân var mı? Şeyhler insanoğlunun içinden geçenleri bilirler mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

“İçinde bulunulan mekânla beraber aynı anda başka yerlerde de görünmek” manasına gelen tayy-i mekân diye bir şey olması imkansız. Tanık dedikleri adamlarla görüşmek istediğinizi açıklayın, asla biri bunu gördüğünü ifade etmeyecektir. Eden olursa yemin teklif edin. Şundan dolayı bu tür şeyler organize yalanlardır.  Bir şeyin olmadığı değil, olduğu kanıtlama edilir. Bu sebeple kanıtlama bizlere değil, iddia sahiplerine düşer. Siz onlardan bunu ayet ve hadislerle kanıtlama etmelerini isteyin.

Şeyhlerin insanların içinden geçen şeyleri bilmesine erişince: Allah Teâlâ üzerimizde görevlendirdiği meleklerle ilgili olarak şu şekilde buyuruyor:

“Üzerinizde koruma görevlileri vardır; onlar kıymetli yazıcılardır. Ne yapsanız bilirler.” (İnfitâr, 82/10–12)

“Şurası bir gerçek ki, insanı yaratan biziz. Ona şahdamarından da yakın olduğumuzdan biz, içinin ona ne fısıldadığını biliriz.

Sağında ve solunda oturmuş iki kayıt memuru bulunur.

Bu sebeple ağzından çıkan her sözü kayıt için hazır bekleyen bir gözcü ne olursa olsun vardır”. (Kaf 50/16–18)

Dikkat ederseniz bu melekler yalnız “yaptıklarımızı” bilirler; içimizde olanları değil. Demek ki, Allah kişinin içini bilmiş olduğu halde melekler sadece ağızdan çıkan sözü bilebilirler.

İnsanların içinden geçenler gaybtır ve gaybı ne insan, ne melek, ne cin, ne de Allah’ın Elçileri bilebilirler.

Allah Teâlâ şu şekilde buyurur: “De ki, göklerde ve yerde, asla kimse gaybı bilmez, onu yalnız Allah bilir.” (Neml 27/65)

Birçok ayette “insanların kalplerinde/içlerinde olanı yalnız Allah’ın bilmiş olduğu” bilhassa vurgulanmaktadır. Ötekiler ise yalnız tahmin edebilirler; tahminleri kimi zaman meblağ, kimi zaman tutmaz. Aslına bakarsan böyleleri o şekilde genel şeyler söylerler ki, biri tutmazsa diğeri meblağ ve bağlılarını kandırmayı başarırlar.

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/tarikatlarda-seyhi-yuceltme-ve-batil-inanislar.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir