Tebbet Suresi zamanı bir vaka olması durumunda niçin namazda yakarış olarak okumaktayız?


Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Kur’an’ın mesajları  kıyamete kadar gelen tüm insanoğlu içindir. Bu tarz şeyleri yalnız bir yakarış yada ah etme olarak değerlendirmek hatadır. Mesela Tebbet Suresi okunduğu vakit, Tanrı’a karşı gelenlerin iyi mi onun gazabına uğradıklarını düşünüp, daha ciddi bir halde Tanrı’a sığınmak gerekir. Kıyamete kadar tüm asırlar kesinlikle birkaç Ebu Lehep’le karşılaşır. Onlardan birinin biz olmamak için titremeli Tanrı’a yakarıp yalvarmalıyız.

Tarih tekerrür eder, tekerrür ettikçe aynı yada benzer vakalar da tekerrür eder. Benzer vakalar tekerrür ettikçe, aynı yada benzer vakit dilimini yaşamak da tekerrür eder. Öyleyse her insan, Kur’an’ın tüm mesajları karşısında asr-ı saadetteki insanoğlu benzer biçimde bir muhataptır, sorumluluğu vardır, ders alması gerekir. “LEB”den “LEBLEBİ”yi anlayan insanoğlu, Kur’an’ın bu benzer biçimde vakalarla ilgili mesajlarını “zamanı geçmiş” dersler olarak algılaması, anlaması gerekir.

adsense

Kur’an’ın her yerinde ille de yakarış aramak doğru değildir. Evet, Kur’an aynı zamanda bir yakarış kitabıdır, sadece her ayeti yakarış değildir. Yasin Suresi’nin ölüler için okunması, onun bir yakarış olduğundan değil, ölümden sonraki hayata dair verdiği ileti içindir. Kur’an’ın dört temel maksatlarından biri de öldükten sonraki yaşamı, dirilmeyi ders vermektir. İşte bu sure, bu açıdan önemlidir. Ahiretten bahseden ve onu kanıtlama eden, ayetlerin okunması, ölüm döşeğinde olan insanoğlunun zihninde nakşolma imkânı yanında, o anda sağanak halinde inen sekinet ve rahmet yağmurundan istifade etmesi söz mevzusudur.

Şunu da unutmamak gerekir ki, Tanrı’ın rahmetini özetleyen ayetler ne kadar mühim ise, onun gazabını özetleyen ayetler de o denli önemlidir. Zira, insanoğlunun önünde iki yol vardır. Onlardan birinden gitmek zorundadır, tercih kendinsindir. Rahmeti özetleyen ayetler, insanları Tanrı’ın emirlerine karşı duyarlı olmağa çağrı eden birer teşvik mesajları olduğu benzer biçimde, gazabı özetleyen ayetler de, insanları Tanrı’ın yasakları karşısında duyarlı olmağa çağrı den birere uyarı mesajlarıdır. Bazıları teşvikten, bazıları uyarıdan anlamış olur. Kur’an kimseyi yoksun bırakmaz.

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Pt, 07/09/2009 – 00:00 tarihinde gönderildi

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tebbet Suresi zamanı bir vaka olması durumunda niçin namazda yakarış olarak okumaktayız?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.