Termal mest ile abdest olur mu, sakıncası var mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Kıymetli kardeşimiz,

İslam alimleri, abdest alırken ayağa giyilen deri ve benzeri sert ve dayanıklı maddelerden meydana getirilen mestler üstüne mesh etmenin, Hz. Peygamber (asm) Efendimizin sünnetiyle durağan(durgun) olduğu mevzusunda görüş birliği içerisindedirler. (bk. Buhari, Vudu 35, 48; Müslim, Taharet, 72, 73; Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, I, 248, 249)

Hanefi mezhebince tercih edilen görüşe gore, şu şartları taşıyan çoraplar üstüne mesh etmek caizdir:

a) Ayağa giyilmiş olarak düzgüsel bir yürüyüşle ortalama 5 km (minimum bir fersah) yada daha çok yürüyecek kadar dayanıklı olması,
b) Ayağa giyildiğinde bağsız olarak durabilecek kadar sağlam ve kalınca olması,
c) Ayakları aşık kemikleriyle birlikte örtmesi,
d) Suyu emerek derhal ayağa su geçirmemesi,
e) İçini göstermeyecek kadar kalınca olması gerekir.
f) Mestlerin her birinde -ayak parmaklarının küçüğü ile- üç parmak kadar delik, yırtık ve sökük olmaması gerekir. (Merginani, Hidaye, 1/201-202; Mehmed Zihni, Nimet-i İslam, s. 132, 133)

Adı ister termal mest, ister çorap mest olsun, sayılan bu özellikleri taşıyorsa mest olarak kullanılabilir ve üstüne meshedilerek abdest alınabilir.

Mest üstüne mesh nedir, Ne Gibi yapılır?

Dinimizin ibadetlerde kolaylığı tercih etmiş olması sebebiyle, ayaklara mest giyildiğinde, abdest için bunun çıkarılması ve ayağın yıkanması istenmeyip mestin üstüne mesh yapma caiz görülmüştür.

Abdest alırken mestin üstünde elin üç parmağı kadar yerin elin ıslaklığıyla bir kez meshedilmesi gerekir ve bu kafi olur. Bunun için mestin mast olama özelliklerini taşıması ve mestin de abdestli olarak giyilmiş olması şarttır.

Abdesti bozan durumlar mest üstüne meshi de bozar. Üstüne meshedilen mestin ayaktan çıkması yada çıkarılması, mestin içine giren suyun bir ayağın yarıdan fazlasını ıslatması, mesh süresinin sona ermesi meshi bozar.

Mest üstüne meshin süresi, yolcu olmayanlar için bigün bir gece (24 saat), yolcular için üç gün üç gecedir (72 saat). (Nesai, Taharet, 98)

Bu süre, mestin abdestli olarak giyilmesinden sonrasında ilk hadesten şu demek oluyor ki abdesti bozan ilk durumdan adım atar.

Bu süre dolduktan sonrasında, ayaklar su ile yıkanarak abdest alınıp gerekiyorsa mest yeniden giyilmelidir.

Öte taraftan, ayaklarını yıkamak suretiyle abdestli olan kimsenin bu abdesti devam etmiş olduğu sürece mestleri çıkarıp giymesiyle abdesti bozulmaz. Mestlerin üstüne meshetmek suretiyle abdestli olup mestlerini çıkaran kimse, bir tek ayaklarını yıkayarak abdestini tamamlayabilir. (Kasani, Bedaiu’s-sanai, 1/9)

İlave informasyon için tıklayınız: MEST 

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Nur Yapıt

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir