Toplumun taklidi imana haiz olmasının tehlikeleri nedir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

1. Toplumun taklidi imana haiz olmasının tehlikeleri nedir?
2. Tahkiki inanç İslam’a karşı olan her türlü iddianın cevaplarını fazlaca iyi bilmek haricinde nedir?
3. İslam’a olan inançlarını güçlendirmelerini tavsiye ettiğimiz bazı insanoğlu kendilerinin herhangi bir şüphelerinin olmadığını ve bu sebepten imanı arttıracak araştırmalar yapmanın gereksiz bulunduğunu söylüyorlar. Bu insanlara ne dememizi tavsiye edersiniz?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

1. Taklidi inanç demek, Müslümanın inanılmış olduğu şeyleri hakkıyla uygulamamasıdır. Yalanın haram olduğuna inanıyor, emanet ehline verilmelidir diyor, “Allah işini sağlam yapanı seviyor” hadisini benimsiyor, “İnsana sadece çalıştığının karşılığı vardır” ayetine inanıyor, sadece bunların asla birini hakkıyla uygulamıyor. İnanıyor, korumak için çaba sarfediyor sadece tüm bunlar sözde kalıyor uygulama yok. Günümüzün klasik Müslüman tipidir bu.

Türkiye dahil tüm İslam ülkelerindeki Müslüman çoğunluğu bu haldedir diyebiliriz. Bunun sebebi de taklidi imandır.

Kuran bu şekilde bir davranışı, “Niçin yapmadığınızı söylüyorsunuz.” (Saf, 2) diyerek, reddetmektedir.

İslam toplumunun taklidi imana haiz olmasının sonucunu bugünkü İslam aleminin halini ortaya koymaktadır. Günümüzde fert ve toplumun en büyük problemi taklidi imandadır.

2. Dini iyi bilmek, iyi anlatmak, akıllı ve akıllı olmak başka bir şey, takva sahibi olmak başka bir şeydir.

Tahkiki inanç, ihlastır, samimiyettir ve takvadır, bir işi yalnız Allah rızası için yapmaktır. İslam’ı anlatacak yada bildiri edecek kişide takva yoksa, haiz olduğu data ve akıl Allah katında bir şey ifade etmez. Yanı ilmiyle amel etmeyen alimler, topluma bir şey kazandırmadığı şeklinde kendisi de kurtulmaz.

adsense

Hz. Peygamber aleyhisselatü vesselam bu gerçeği şu şekilde ifade etmektedir: “İnsanlar helak oldu, alimler müstesna. Alimler de helak oldu, ilmiyle amel edenler müstesna. Amel edenler de helâk oldu, ihlas sahipleri müstesna. İhlas sahiplerine ulaşınca, onlar da pek büyük bir çekince ile karşı karşıyadırlar.” (Keşfü’l-Hafa, II, 433 / 2795)

Netice olarak diyebiliriz ki, İslam toplumunu kurtuluşu, akıl, ilim ve tahkiki imana haiz Müslüman alimlerin varlığında ve bu alimlerin yetiştirdiği Müslüman fert ve toplumdadır.

Bilim ve aklın hakim olduğu günümüzde bu şeklinde halis Müslüman alimlere şiddetle gereksinim vardır. İslam toplumunun geleceğe buna bağlıdır diyebiliriz.

3. Evrende her şeyde bir tekamül kanunu var: Çekirdek-ağaç-meyve, Çocuk- genç-yaşlı, dünya-ahiret şeklinde.

Bilhassa insan manen tekamül etmek ve cennete layık bir hale gelmek için dünyaya getirilmiştir. O da Allah’ın komut ve yasaklarına uymak, Hz. Peygamberin yolunda gitmek şeklinde olur.

Burada tekamül ve ahiretteki aşama, tahkiki inanç yanı ihlasın derecesiyle doğru orantılıdır.

Bilinmiş olduğu şeklinde Allah’ın Lütfu ve imanla cennete girilir, sadece cennetteki kazanımlar ise takva ile meydana getirilen amellerin sonucudur.

İnsan, halis bir ubudiyetle yüksele yüksele meleklerin mertebesine yükselebildiği şeklinde, bunu dikkatsizlik etmesi sonucu aşağıların aşağısına da inebilir.

İlave data için tıklayınız:

İmanımızı nasıl kuvvetlendiririz? İmanın artıp eksilmesi

Tahkiki imanın zararı var mıdır? Yakin ne demektir?

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

HacıYusuf tarafınca Pt, 14/10/2019 – 20:00 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir