Tövbe Ne Şekilde tüm günahları yok edip affettirebiliyor?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

Bazıları soruyor bunu Ne Şekilde algı edebiliriz? ​Sonuçta o denli azap tehditli günahlar var zina, içki, faiz benzer biçimde ve tövbe eden asla günah işlememiş benzer biçimde olur deniyor bunu da akıl algı edecek şekilde açıklayabilir misiniz?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Tövbe bir çeşit duadır. Allah Kur’an’da birçok yerde yakarış etmeyi, tövbe etmeyi emretmektedir.

Kuran’da birçok yerde Tövbe ve istiğfar beraber zikredilmiştir. Allah bazı ayetlerde tövbe ve istiğfarı emrediyor, öteki bazı ayetlerde de tövbe ve istiğfar edenleri övüyor. 

Tövbe etmek günahlardan pişmanlık duymak anlama gelir. İstiğfar ise, Allah’tan afv ve affetme dilemektir. Tövbe ve istiğfar bir nevi yakarış ve yakarma şeklidir.

Tövbe bir nevi şeytanla savaşım etmektir. Onu kendinden uzaklaşmaya çalışmaktır. Şeytana karşı devamlı Allah’tan yardım dilemektir. Allah ile bağlantı halinde olmaktır.

Allah, bir yaradılış ve sınav sırrı olarak, insanlara, meleklerden değişik olarak hata ve günah işleyebilme, sonrasında da o günahlardan pişmanlık duyup tövbe etme iradesini vermiştir. Bu özelliğiyle ya yükselir ya da alçalır.

Tövbe ve istiğfarın insan için ne ifade etmiş olduğu ve Allah katında ne kadar kıymetli olduğu şu hadisi şerifte açıkça ifade edilmektedir:

Hz. Peygamber Alehissalatü vesselam buyurdu ki: “Allah’a vallahi billahi ki, eğer sizler günah işlemiyor olsanız, Allah sizi giderip yerinize günah işleyen bir topluluk getirir de, onlar Allah’a yalvarırlar, mağfiret dilerler; Allah da onları affeder.” (Müslim, Tevbe, 9)

Başka bir hadiste de,

“Tüm âdemoğulları günahkârdır, günahkârların en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.” (İbn Mâce, Zühd, 30) denmektedir.

İslâm’da insanoğlunun günah işleyebileceği kabul edilmiş ve bundan korunma ve kurtulma yolları insana öğretilmiştir. İşte meydana getirilen kötülükten, işlenen günah ve kabahatten kurtulup tinsel kirlerden temizlenme yolu tövbedir.

Tövbe ile insan, yapmış olduğu günah ve kusurlardan kurtulup o günah ve hataları asla yapmamış benzer biçimde tertemiz olur.

Nitekim bu hususta Peygamber Efendimiz buyuruyor:

“Günahtan tam dönen ve tövbe eden, o günahı asla işlememiş gibidir. (İbn Mace, Zühd 30)

Yüce Allah kullarını tövbeye çağırmakta ve şu şekilde buyurmaktadır:

“… Ey müminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki, felaha edesiniz.” (Nur, 24/31)

Başka bir ayette ise Yüce Allah, Peygamberine şu şekilde buyurur:

“De ki: Ey oldukça günah işleyerek kendi öz canlarına fenalık etmede ileri giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah dilerse tüm günahları mağfiret eder. Şu sebeple O, oldukça affedicidir, acıma ve ihsanı fazladır.” (Zümer, 39/53)

Bu ayette Yüce Allah Peygamberine, günahkâr kullara, Allah’ın rahmetinden ümit kesmemelerini söylemesini emrediyor. Şu sebeple oldukça bağışlayan, oldukça acıyan Allah, dilerse tüm günahları bağışlar. Bundan dolayı kullar, Allah’ın azabı gelmezden ilkin Allah’a yönelmeli, O’na teslim olmalı, şirki ve tüm günahları bırakmalıdırlar.

Netice olarak diyebiliriz ki Allah Şirk ve küfrün dışındaki tüm günahları affedeceğini anlatmaktadır. Yargı Onun ve O kulunu oldukça sever, Onun rızasına kazanan kul tüm günahlarından bağışlanır. Bu da kulun niyet, inanç, içtenlik ve pişmanlığın derecesine gore gerçekleşir.

Kimi zaman, Allah’ın hoşuna giden minik bir söz, bir davranış dağlar benzer biçimde günahların affedilmesine sebep olabilir.

Kulun yapmış olduğu amel ve ibadetlerde, içtenlik ve Allah’ın rızası esastır. Allah birinin tüm günahlarını affetmeyi dilediği vakit, o şahıs üstünde kul hakkı varsı, O kulu başka bir halde razı ederek (şehitlerde olduğu benzer biçimde) onu kul hakkından da kurtarmış olur.

Bundan dolayıdır ki hiçbir mümin, günahı ne olursa olsun Allah’tan ümidini kesmez.

Yeter ki pişmanlık ve tövbesinde samimi olsun.

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Minshawi2121 tarafınca Pa, 23/06/2019 – 20:01 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir