Tuvaletten çıkıp da abdest almadan ilkin elleri sabunlamak gerekir mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Nebîmiz zamanında bugünkü yaşam şartları mevcut değildi. Onlar temizlik için sabun, şampuan, çamaşır suyu vs. kullanmıyorlardı. Fakat kendi şartları içinde temizlik için ne gerekiyorsa onu yapıyorlardı.

Hadis kitaplarında yer edinen rivayetlere nazaran Nebîmiz tuvaletten çıktıktan sonrasında ellerini bir tek su ile değil, sudan ilkin toprak ile yıkıyormuş.

Ebû Hureyre radıyallâhu anh şöyleki demiştir:

“Resûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem wcye gitmek istediği vakit “tevr” ya da “rekve” denilen kaplardan biriyle su götürürdüm. Resûlullâh onunla taha­retlenir ve elini toprağa silerdi. Sonrasında bir başka kapla su getirirdim, (onunla da) abdest alırdı.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 24; Nesâî, Tahâret, 43; İbn Mâce, Tahâret, 29. )

Nebîmizin gusül abdesti almadan ilkin de daha temizleyici olması sebebiyle ellerini toprağa sürdüğü rivayet edilmiştir. (Buhârî, Gusül, 7-8; Müslim, Hayız, 37 (317).

O gün toprağın görmüş olduğu vazifeyi bu gün sabunlar görmektedir. Dolayısıyla tuvaletten sonrasında ellerin sabunla güzelce yıkanması hem sıhhat açısından bir gereklilik hem de Nebîmizin bir sünnetidir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir