“Ufak cihaddan büyük cihada döndük” hadisi sahih midir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Peygamberimizin Tebük Savaşı dönüşünde söylediği iddia edilen bu söz için İbn Hacer el-Askalânî, “bu, dilden dile dolaşan bir sözdür fakat (Peygamberimize değil) İbrahim b. Ebi Able’ye aittir.” Demiştir.

Aliyyü’l-Kârî, bu rivayetin İmam Gazali’nin “İhyâ-u Ulumiddîn” adlı kitabında geçtiğini, İhyâ’nın hadislerini değerlendiren el-Irâkî ise bunu İmam Beyhakî’nin “bu hadisin senedi zayıftır” notu ile rivayet ettiğini belirtmiştir. (Aliyyü’l-Kârî, el-Esrâru’l-Merfûa, s: 211, hadis no: 211. Ek olarak bkz: el-Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, c: 1, s: 424-425, hadis no: 1362)

İbn Teymiye bu rivayet için: “aslı yoktur. Peygamberimizin söz ve fillerini iyi bilen hiçbir âlim bu şekilde bir hadis rivayet etmemiştir. Kâfirlerle cihad en büyük amellerdendir” demiştir. (İbn Teymiye, Mecmûu’l-Fetâvâ, c: 11, s: 197)

Cihad, var gücüyle çalışmak, çabalamak anlamına gelir. Bu, geniş bir kavramdır. İçinde silahlı mücadeleyi, savaşı da ihtiva eder fakat yalnız harp anlamına gelmez. Kur’an’da harp anlamına gelen kelime “kıtâl/mukâtele” dir. Cihad’ın yalnız harp anlamına gelmediğinin en büyük delili şu ayettir:

“Öyleyse kâfirlere itaat etme ve onlara karşı Kur’an’la büyük bir cihad ver.” (Furkan, 25/52)

Kur’an ile cihad, Kur’an’ı tabanca olarak kullanmak değildir elbet. Buradan anlaşılan, kâfirlerle mücadelenin Kur’an’la ve Kur’an’a uygun bir halde yapılması gerektiğidir.

Cihad, bir müslümanın dini adına devamlı ve her yerde ihtiyaç duyulan şeyleri yapmasının adıdır. Düşmanla yapılacak olan harp devamlı karşılaşılabilecek bir vaka değildir. Fakat Müslüman, devamlı olarak savaşım halindedir. Dolayısıyla vazifelerimizi ikiye ayırıp birine “minik cihad”, diğerine “büyük cihad” demeden her birine aynı önemi verip var gücümüzle çalışmak, çabalamak zorunda olduğumuzu bilmemiz gerekir.

Lütfen aşağıdaki linki de tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/cihad-nedir-bu-onemli-gorevi-gunumuzde-nasil-yerine-getirmek-gerekir.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir