“Ümmetimin ömrü 1.500 seneyi geçmez.” şeklinde bir hadis var mıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Hadis kaynaklarında bu şekilde bir hadis yoktur. Bu rivayet, İmam Suyûtî (v. 911/1505)’nin el-Hâvî adlı kitabında kıyamet ve dünyanın ömrüne ilişkin – hadis âlimlerince bir çok “uydurma” ve “zayıf” olduğu belirtilen- çeşitli rivayetlere yer verdikten sonrasında kendi değerlendirmesi ve çıkarımı olarak yer almıştır. Suyûtî’nin ifadesi şöyledir:

أولاً الذي دلت عليه الآثار أن مدة هذه الأمة تزيد على ألف سنة ولا تبلغ الزيادة عليها خمسمائة سنة

“Ilk olarak bu rivayetler, bu ümmetin ömrünün bin yılı aşacağına; sadece bin beş yüz yılı geçmeyeceğine delalet eder.” (Bkz: Suyûtî, el-Hâvî li’l-Fetvâ, Dâru’l-Kütübi’l-İlmiyye, Beyrut, 2000, c: 2, s: 82)

Bu ifadeler, kıyametin vaktini bilme iddiasını taşımaktadır. Allah Teâlâ bu mevzuda şu şekilde buyurur:

“Sana kıyameti, ne vakit gelip çatacağını soruyorlar. De ki: Onun bilimsel sadece Rabbimin katındadır. Onun vaktini O’ndan başkası açıklayamaz. O göklere de yere de ağır gelmiştir. O size ansızın gelecektir. Sanki sen onu biliyormuşsun benzer biçimde sana soruyorlar. De ki: Onun bilgisi sadece Allah’ın katındadır; fakat insanların bir çok bilmezler.” (A’râf, 7/187)

“Sana kıyameti merak ederler: Gelip çatması ne zamandır? Sen onu nereden bilip bildireceksin! Onun bilimsel yalnız Rabbine aittir.” (Nâziât, 79/42-44)

“İnsanlar sana kıyametin zamanını soruyorlar. De ki: Onun bilgisi Allah katındadır. Ne bilirsin, kim bilir zamanı yakındır.” (Ahzâb, 33/63)

Görüldüğü suretiyle Allah Teâlâ, kıyametin vaktinin kendisinden başka asla kimse tarafınca bilinemeyeceğini açıkça belirtmektedir.

Kıyamet alametleri ile ilgili bir soruya verdiğimiz cevaba aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/kiyamet-alametleri-nelerdir-kuran-bu-konuda-ne-diyor.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir