Yağmur yağdıkça cihad tatlı olacak, hadisi sahih mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Bu hadisin sağlık ve tam tahrici nedir Rasulullah (s.a.v) şöyleki buyurmuştur:
“Gökten yağmur yağdıkça cihad tatlı ve yeşil kalacaktır. İnsanların üstüne bir vakit gelir ki, onlardan bazı kurralar; “Bu vakit cihad zamanı değildir.” derler. Sizden kim bu zamana yetişirse o dönem ne güzel cihad dönemleridir.” Dediler ki: Ey Allah’ın Rasulu! Onlardan biri mi bunu söyleyecek? Buyurdu ki: Evet Allah’ın meleklerin ve tüm insanların lanetlediği şahıs?”

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Bu hadisi Ebu Amr ed-Dani rivayet etmiştir. (bk. es-Sünenu’l-varidetu fi’l-Fiten, Riyad, 1416, 3/751/h. no:371)

– Bu rivayet mürsel olması yanında, senedinde Abdurrahman b. Zeyd b. Eslem şeklinde ittifakla zayıf kabul edilen bir ravi de bulunmuş olduğu için zayıftır.

– Ek olarak, İbn Asakir de aynı mevzuyu -sorudaki şeklinden birazcık değişik olarak- rivayet etmiştir. (bk. Muhtasaru Zamanı’d-Dımaşk, Dımaşk, 1402/1984,18/203)

– el-Muttaki el-Hindi, İbn Asakir’in rivayet etmiş olduğu bu hadisin zayıf bulunduğunu bildirmiştir. (bk. Kenzu’l-Ummal, h.no:10742)

Aslına bakarsak bu ikinci rivayet evvelkinden kat kat zayıftır. Bundan dolayı senedinde Ravilerden Ammar b. Nusayr zayıf, Abbad b. Kesir, Yezid er-Rikaşi ise, metruku’l-hadistir, kısaca rivayetleri kabul edilmez bir kişidir.

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

MESELEM1 tarafınca Pt, 29/02/2016 – 01:42 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir