Yanarak yada boğularak ölen kişinin çekmiş olduğu acılar günahlarına keffaret olur mu?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Hz. Peygamber Efendimizin (asm), muharebede şehit olanların haricinde, doğumdan dolayı vefat eden kadının, boğularak, yanarak ölen mü´minlerin de şehit sayıldığına dikkat çekmiştir. (İbnu Mace, Cihad, 17)

İnsanın başına gelen sıkıntılar onun günahlarına keffaret olacaktır. Bu bakımdan insanoğlunun yangında yada boğularak ölmesi, onun günahlarına keffaret olacağı şeklinde şehitlik mertebesine de yükseltir.

Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) konu alıyor:

“Amellerinizde orta yolu ve gerçeği bulmaya çalışın. Mü’mine musibet nevinden her ne ulaşır ise günahlarına bir kefâret olur. Musibet, beklenmedik bir hâdise olmuş, ayağına batan bir diken olmuş farketmez.” (Müslim, Birr 52)

Resûlullah (asm) mü’minleri teselli buyurmakta, günahlara karşı orta yolda gitmenin bir nevi siper bulunduğunu belirtmektedir. Mü’min beşeriyeti icabı bir kısım günahlar işlese de Rabb-ı Rahîm, onları temizleyici esbabı da yaratmaktadır: Mü’mini üzen, rahatsız eden her çeşit ahval, musibetler, kazalar şeklinde. Bunlar ne şekilde gelirse gelsin keffâretu’z-zünub olmaktadır. Yeter ki mü’min “gerçeği bulma gayreti içinde olsun” bile bile fenâlıklara meyletmesin.

İyi niyyetin ehemmiyeti burada da kendini ortaya koymaktadır. Zira amellerde gerçeği bulmaya çalışmasının manası budur.

Hadis, ek olarak Ashâb’ın günah karşısında ne kadar kırılgan, ahireti ilgilendiren durumlarda ne kadar tetikte ve titiz bulunduğunu göstermektedir.

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Çar, 03/08/2011 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir