Yellenmek niçin abdesti bozar?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Mâide sûresinin 6. ayeti mealen şöyledir:

“Müminler! Namaza kalktığınız vakit yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi sudan geçirin. Başınızı meshedin ayaklarınızı da topuklarınıza kadar. Eğer cünüpseniz yıkanın. Hasta yada yolcu olur yada sizden biri ayakyolundan (tuvaletten) gelir ya da bayanlara temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamaktır. Bir ihtimal şükredersiniz.”

Ayette abdesti bozucu olarak “tuvaletten gelme” eylemi zikredilmiştir. Bu ifade mecazdır. Aslolan kast edilen “tuvalette olan şeylerdir.” Şu demek oluyor ki ufak ve büyük abdest ve yellenmek… İnsanların wcye gitmeleri edepten dolayıdır. Yoksa o eylemler wcye gitmeden de yapılabilir. Altına kaçıran yada kasıtlı olarak altına meydana getiren insanoğlu, wcye gitmedikleri için abdest bozmuş sayılmazlar mı? Yellenme eylemi ufak ve büyük abdest şeklinde mutad olarak tuvalette yapılır. Bu açıdan tuvalette olan şeylerle herhangi bir farklılık göstermez.

Bunun aksini de düşünmek gerekir. Şöyleki ki: Ayette bahsedilen fiil “tuvaletten gelmek”tir. Şahıs wcye gidip de hiçbir şey yapmadan geri gelse bir tek “tuvaletten geldiği için” gene de abdesti bozulmuş olur mu? Hayır, bozulmaz. Demek ki mühim olan wcye gitmek yada gelmek değil, oraya gitme amacı ve orada meydana getirilen eylemlerdir. Yellenmek de bunlardan biri olduğuna nazaran bunun abdesti bozucu şeylerden olduğu mevzusunda herhangi bir kuşku kalmaz.

Mevzuyla ilgili hadisler de şöyledir:

“Biriniz karnında bir şey hisseder de ondan bir şey çıkıp çıkmadığını kestiremezse ses işitmedikçe yada koku duymadıkça mescitten/namazdan çıkmasın.” (Müslim, Hayz, 99 (362). Ek olarak bkz: Buharî, Vudû, 4, 36)

“Sizden biri namaz kıldığında noksan mi yoksa fazla mı kıldığın­da tereddüt ederse oturmuş olduğu yerden iki kere secde yapsın. Şeytan ken­disine gelip de ‘abdestini bozdun’ (vesvesesini verdiği vakit) vakit, burnuyla bir koku yada kulağıyla bir ses duymadıkça  (içinden) “sen yalan söyledin” desin.” (Ebû Dâvûd, Salât, 191-192)

Burnun koku hissetmesi yada kulağın bir ses duymasından maksat, abdestin bozulduğunu kati olarak bilmektir. Yoksa ses duymadığı yada koku hissetmediği halde yel çıkardığını bilen bir kimsenin abdesti bozulur. Bu sebeple çıkan her yelde kesinlikle koku ya da ses olacak diye bir koşul yoktur.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir