Yemeğin ortasında yakarma etmek sünnet midir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Hadis kitaplarında mevzuyla ilgili rivayetlere baktığımızda Peygamberimizin yemeğin ortasında yakarma ettiğine dair herhangi bir rivayete rastlayamadık. O, yemeğin başlangıcında besmele çeker ve çekilmesini tavsiye eder, yemeğin başlangıcında unutulması halinde ortasında yada sonunda da besmele çekilebileceğini söylerdi. Duayı ise yemeği bitirdikten sonrasında ederdi. Mevzuyla ilgili rivayetler şöyledir:

Âişe radıyallahu anhâ Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in şu şekilde buyurduğunu söylemiş oldu:

“Biriniz yiyecek yerken besmele çeksin. Eğer yemeğe başlarken besmele çekmeyi unutursa, hatırlamış olduğu anda ‘baştan sona bismillah’ desin.” (Ebû Dâvûd, Et’ime 15; Tirmizî, Et’ime 47)

Ümeyye b. Mahşi radıyallahu anh’tan: “Allah’ın resulü bigün otururken yanında birisi yiyecek yiyordu, besmele çekmemişti. Yemeği tamamlamış oldu, sadece son bir lokması kalmıştı ki onu ağzına atarken: “Başlangıcında da sonunda da Bismillah olsun!” dedi. Bunun üstüne Resul-i Ekrem güldü ve sonrasında: “Şeytan durmadan bu insanla birlikte yiyordu. Adam, Allah’ın adını zikredince şeytan ne yediyse kustu.” buyurdu.” (Müslim, Eşribe, 103; İbn Mâce, Yakarış, 19; Ebû Dâvûd, Et’ime, 15; Ahmed b. Hanbel, 3/344.)

Ebû Ümâme radıyallahu anh’tan rivayet edildiğine nazaran Peygamber aleyhisselâm sofrasını kaldırdığı süre şu şekilde derdi:

“Ey Rabbimiz! Sana tertemiz duygularla, eksilmeyip artan, huzurundan geri çevrilmeyip kabul edilen sayısız hamd ile hamd ederiz.” (Buhârî, Et`ime 54. Ek olarak bk. Ebû Dâvûd, Et`ime 52; Tirmizî, Daavât 55; İbni Mâce, Et`ime 16)

Muâz b. Enes radıyallahu anh’tan rivayet edildiğine nazaran Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şu şekilde buyurdu:

“Bir kimse yiyecek yedikten sonrasında: Bana bu yemeği yediren, sonucu etkileyecek bir güç ve kudretim olmaksızın onu bana nasip eden Allah’a hamd olsun, derse, geçmiş günahları bağışlanır.” (Ebû Dâvûd, Libâs 1; Tirmizî, Daavât 56. Ek olarak bk. İbni Mâce, Et’ime 16)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir