Yemin kefareti niçin ard arda tutulmalı?

Yemin keffarti orucu neden 3 gün ard arda tutulmalı? Bazı alimler aralıklıda tutulabileceğini söylüyor. Her iki türlü de tutulsa keffaret yerine gelmiş olmaz mı? Çünkü Kuran'da 10 fakir bulamayan 3 gün oruç tutsun diyor ard arda tutulacak diye bir şey denmiyor. Ard arda oruç tutulmasının dayanağı nedir?


Sual Detayı

Yemin keffarti orucu niçin 3 gün ard arda tutulmalı? Bazı alimler aralıklıda tutulabileceğini söylüyor. Her iki türlü de tutulsa keffaret yerine gelmiş olmaz mı? Bundan dolayı Kuran’da 10 fukara bulamayan 3 gün oruç tutsun diyor ard arda tutulacak diye bir şey denmiyor. Ard arda oruç tutulmasının dayanağı nedir?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Kuran’da yemin kefareti iki kademeli olarak açıklanmıştır:

“Allah sizi kasıtsız olarak yaptığınız yeminlerden dolayı görevli tut­maz, fakat bilerek ettiğiniz yeminlerden dolayı sizi görevli meblağ. Bunun da kefareti, ailenize yedirdiğinizin averaj seviyesinden on fakire yedirmek ya­hut onları giydirmek ya da bir köle azat etmektir. Buna imkânı olmayan ise üç gün oruç tutmalıdır. Yemin ettiğinizde (bozarsanız) yeminlerinizin kefare­ti işte budur. Yeminlerinize bağlı kalınca. Allah ayetlerini sizin için bu şekilde açıklıyor ki şükredesiniz.” (Mâide 5/89)

adsense

Buna nazaran kefaret borçlusu, aile fertlerinin averaj harcamalarını ölçü alarak on fakiri doyurmak yada giydirmek veya da bir köle azat etmek mevzusunda -dört mezhebe nazaran de- muhayyerdir. Yemin kefaretini herhangi bir sıra şartına uymaksızın bunlardan biriyle ödeyebilir.

Sadece ayette bir işaret bulunmazsa da bunlardan -eğer varsa- köle azadıİslâm’ın insan hak ve hürriyetlerine verdiği öneme atıfla fakihlerce en faziletli seçenek olarak görülmüştür.

Eğer bunlardan hiçbirini yapamıyorsa, sadece o süre üç gün oruç meblağ.

Üç gün oruç tutma, Hanefî ve Hanbelilere nazaran bu orucun ara vermeden ardarda olması gerekir; Malikî ve Şafilere nazaran ise aralıklı ola­rak tutulması da mümkündür.

Görüş ayrılığının sebebi, Mushaf’ta olmayıp İbn Mesud’un kıraatinde bulunan ve ardarda anlamına gelen “mütetâbiât” kıraatinin şaz olmasıdır. (bk. İbn Rüşd, Bidaye, 1/452)

Yemin kefareti orucunu üç gün aralıksız tutmayı koşul koşan alimler, bu kıraati ahad yada meşhur haber yerine koymuşlardır. (bk. İmam Malik, Müdevvene 2/122; Serahsi, Usül, Beyrut 1393/1973, 1/281; Seyfü’d-Din el-Amidi, el-!hkam, Kahire 1387/1967, 1/148)

Buna nazaran, Hanefî ve Hanbeli olanlar, yemin kefareti orucunu üç gün ara vermeden tutarlar, eğer ara verirlerse tekrardan tutmaları gerekir.

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

alicn tarafınca Ct, 08/06/2019 – 20:00 tarihinde gönderildi

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yemin kefareti niçin ard arda tutulmalı?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.