Yetim çocuğa kalan mirastan anası de istifade edebilir mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Bir adam ölür, geride hanımı ve bir evladı kalırsa hanımı mirasın sekizde birini alır. Eğer ölenin anne ve babası benzer biçimde başka mirasçı da yoksa kalan sekizde yediyi çocuk alır.

Anne, çocuğun malından onun nafakasını karşılar. Eğer kendisinin ihtiyacı var ise yapmış olduğu hizmetin karşılığı olarak aklın ve dinin gereklerine uygun olarak çocuğuna ilişkin maldan o da yiyebilir.

Yetimlerin malları mevzusunda Allah, Müslümanları birçok ayette uyararak, onların mallarının “haksızca” yenmesini, mallarının “israf” edilmesini yasaklamaktadır. İlgili ayetlerden bir kaçı mealen şöyledir:

“Allah’ın sizin için geçim yapmış olduğu mallarınızı aklı ermezlere vermeyin. O mallarla onları besleyin, giydirin ve onlara güzel söz açıklayın.

Yetimleri deneyin. Evlenme çağına erdiklerinde, eğer reşid olduklarını görürseniz mallarını kendilerine verin. Büyüyecekler (ve mallarını geri alacaklar) diye israf ederek ve aceleye getirerek mallarını yemeyin. (Velilerden) kim varlıklı ise (yetim malından yemeğe) tenezzül etmesin. Kim de fukara ise, aklın ve dinin gereklerine uygun bir halde (hizmetinin karşılığı kadar) yesin. Mallarını kendilerine geri verdiğiniz süre da yanlarında tanık bulundurun. Hesap görücü olarak Allah yeter.” (Nisâ 4/5-6)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir